Росія використовувала будівництво АЕС у Туреччині для обходу санкцій США - WSJ.


В 2022 році Росія спробувала обійти фінансові санкції США шляхом створення "офшорного резерву" через будівництво АЕС в Туреччині.
The Wall Street Journal опублікував деталі цієї схеми.
Угода між Росією і Туреччиною передбачала, що Газпромбанк надав 9 мільярдів доларів кредиту на будівництво атомної електростанції в Туреччині, яку реалізувала Росатом. При цьому Банк Росії таємно фінансував цей кредит.
Метою цієї схеми було збільшення кількості доларів у фінансовій системі Туреччини і створення офшорного резерву для фінансування російських інтересів, уникаючи уваги США.
"За планом Москви, атомна станція могла передавати долари російським компаніям, які також мали рахунки в найбільшому банку Туреччини, державному банку Ziraat. Це уникнуло б необхідності введення та виведення грошей зі США, що могло бути виявлено", - пише WSJ.
Спочатку схема працювала успішно. Улітку 2022 року Газпромбанк передав 3 мільярди доларів через американський Citigroup на рахунки атомної електростанції в Ziraat. Ще 2 мільярди доларів проходили через JPMorgan.
Проте, як повідомляє WSJ, Міністерство юстиції США виявило, що Росія та Туреччина використовували ядерний проект для обходу фінансових санкцій США. Це призвело до блокування 2 мільярдів доларів російських коштів на рахунках JPMorgan.
У 2024 році США планували конфіскувати ці гроші, вважаючи їх доходами від ухилення від санкцій, відмиванням грошей та банківським шахрайством. Однак уряд США відмовився від цих дій, щоб уникнути напруження з Туреччиною.
Влада боялася, що це може погіршити співпрацю з урядом Ердогана у всіх питаннях, від обміну полоненими та боротьби з тероризмом до стабілізації ситуації в Сирії та припинення війни в секторі Гази. Але за деякими джерелами, Міністерство юстиції також підозрювало в причетності до платежів в 2022 році одного з основних помічників Ердогана - директора розвідки Ібрагіма Каліна.
Ця гра показує обмеження санкцій як інструменту економічної війни та необхідність компромісів, з якими США стикаються, намагаючись захистити фінансову систему від зловживань та зберегти дипломатичні відносини.
Читайте також
- Війна у Газі: як ХАМАС викривлює статистику загиблих - дослідження
- У ЗСУ пояснили, чому російські війська відступають із західних околиць Покровська
- Втрати ворога станом на 22 квітня 2025 – Генштаб ЗСУ
- Росія атакувала Одесу ударними дронами: наслідки "прильотів"
- "Ми втомилися": у Трампа зробили різку заяву про війну в Україні
- США передали Україні план Трампа щодо закінчення війни: WSJ розкрив подробиці